
Święto 12 Batalionu Dowodzenia Ułanów Podolskich
Dnia 7 maja delegacja uczniów klas czwartych i piątych pod kierunkiem nauczyciela historii, pani Karoliny Kowalczyk uczestniczyła w uroczystościach 12 Batalionu Dowodzenia Ułanów Podolskich.
Na placu przy Netto Arena w Szczecinie młodzież wzięła udział w prelekcji poświęconej historii 12 Pułku Ułanów Podolskich, następnie o godzinie 12.00 odbył się uroczysty apel z defiladą.
12 Pułk zaliczany jest do wyjątkowych jednostek Wojska Polskiego, który odznaczał się męstwem, odwagą i bohaterstwem, odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.
Powstał w 1809 roku na Podolu. Fundatorem i pierwszym dowódcą był płk Gabriel Rzyszczewski.
Historia 12 Pułku sięga ponad dwieście lat i dzisiaj możemy powiedzieć, że była łaskawa, ponieważ do chwili obecnej istnieje 12 batalion dowodzenia Ułanów Podolskich dziedziczący tradycje i barwę dawnego pułku. W okresie dwusetnej tradycji Ułani Podolscy „jak feniks z popiołów” odradzali się we wszystkich zrywach niepodległościowych, dzielnie walczyli, zapisując się w księdze chwały kawalerii takimi nazwami jak Borodino, Komarów, Mokra czy Monte Cassino.
6 maja 1947 roku zostało zawiązane Koło Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich, którego celem było zachowanie tradycji oraz dorobku Pułku oraz utrwalenie więzów koleżeństwa między byłymi żołnierzami pułku.
Rok 1997 to moment zwrotny- w porozumieniu z Ministerstwem Obrony Narodowej, spadkobiercą nazwy, barw i tradycji został 12 batalion rozpoznawczy Ułanów Podolskich w Szczecinie przejmując jednocześnie order Wojenny Virtuti Militari na swój sztandar.
Po rozwiązaniu batalionu rozpoznawczego, w 2011 roku tradycje przejął 12 batalion dowodzenia Ułanów Podolskich w Szczecinie.
Karolina Kowalczyk
nauczyciel historii