W ramach programu Laboratoria Przyszłości, nasza szkoła brała udział w pokazowych warsztatach dla nauczycieli informatyki i techniki oraz uczniów klasy 8b, podczas których wspólnie drukowaliśmy szopkę bożonarodzeniową. Pokaz odbywał się online. P. Joanna Twarkiewicz oraz p. Marzena Mikołajczyk z wybraną klasą 8b łączyły się z Centrum Edukacji Nowych Technologii „CENT” na wskazanym kanale youtube w dniu 16 grudnia 2022 – na 3 godzinie lekcyjnej – tj. od 9.50.
Wirtualne Laboratorium Chemiczne Empiriusz w SP nr 68 w Szczecinie
Nasza szkoła w roku szkolnym 2022/2023 wzbogaciła się o Wirtualne Laboratorium Chemiczne – Empiriusza. Lekcje chemii z wykorzystaniem tego sprzętu pozwalają nam na przeprowadzenie doświadczeń chemicznych zalecanych do realizacji w podstawie programowej klasy siódmej i ósmej.
Wirtualna rzeczywistość, która angażuje ucznia, pobudza jego wyobraźnię i zwiększa motywacje, pomaga zrozumieć skomplikowane zagadnienia, ale także znacznie poprawia zdolność zapamiętywania nabytej wiedzy.
Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii Wirtualne Laboratorium Empirusz jest doskonałym, cyfrowym, odwzorowaniem laboratorium chemicznego. W pełni wyposażone w odczynniki chemiczne, szkło laboratoryjne i sprzęt potrzebny do wykonywania doświadczeń chemicznych, zawsze przygotowane do przeprowadzania doświadczeń i bezpieczne dla uczniów. Uczeń, korzystając z gogli oraz kontrolerów, przeprowadza zgodnie z instrukcją wybrane doświadczenie. Pozostali uczniowie obserwują jego przebieg na ekranie lub tablicy interaktywnej. Notują obserwacje oraz formułują wniosek w karcie laboratoryjnej. Urządzenie jest intuicyjne i łatwe w obsłudze, a wysoka jakość grafiki pozwala poczuć się jak w prawdziwym laboratorium. Po doświadczeniach można bez problemu odpowiedzieć na pojawiające się na ekranie krótkie pytania testowe.
Podczas zajęć lekcyjnych i koła zainteresowań wykonano m.in.:
- Otrzymywanie tlenu z manganianu(VII) potasu
- Sporządzanie ciekłej mieszaniny jednorodnej oraz rozdzielanie jej na składniki
- Badanie składu powietrza
- Badanie właściwości tlenku węgla(IV)
- Rekcja magnezu z parą wodną
- Otrzymywanie wodorotlenku sodu
- Reakcja cynku z kwasem chlorowodorowym
- Otrzymywanie kwasu fosforowego(V)
- Badanie zjawiska przewodzenia prądu elektrycznego przez roztwory wodne substancji
- Reakcje wyższych kwasów karboksylowych z wodą bromową.
Alicja Kroczyńska
Dzięki wsparciu rządowego programu „Laboratoria Przyszłości” nasza szkoła pozyskała pracownię techniczną (sala 17) w której odbywają się również lekcje plastyki. Klasa jest wyposażona w nowe meble (stoły, krzesła, szafy) i nowoczesny sprzęt (drukarki 3D, maszyny do szycia, hafciarka, sprzęty kuchenne i wiele innych.

NASZA SZKOŁA W PROGRAMIE „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI”
Szkoła Podstawowa nr 68 im.12 Pułku Ułanów Podolskich w Szczecinie przystąpiła do programu „Laboratoria przyszłości”. Jest to inicjatywa MEN. Na każdego ucznia otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 300 zł. Środki przeznaczone zostały na zakup nowoczesnych narzędzi wspierających odkrywanie talentów i rozwijanie kompetencji przyszłości. Dzięki „Laboratorium przyszłości” będziemy mogli w naszej szkole zorganizować salę techniki z prawdziwego zdarzenia, w której znajdą się urządzenia i narzędzia niezbędne do realizacji tego przedmiotu w praktyce. W ramach programu zakupiono również nowoczesny sprzęt: w tym drukarki 3D, mikrokontrolery , sprzęt do nagrań, aparaty fotograficzne. Sala będzie wyposażona w nowoczesne meble i zorganizowane zostaną indywidualne stanowiska do pracy z wykorzystaniem narzędzi. Zakupiliśmy także urządzenie z goglami VR do wykorzystania na lekcjach chemii do prezentacji doświadczeń chemicznych. Już od 1 września 2022 r. uczniowie naszej szkoły będą korzystali z zakupionego sprzętu na lekcjach oraz zajęciach dodatkowych.